Zprávy

Aktuální zprávy pro členy souboru

Vážení členové KDH Brno, vítejte v nastávající sezoně 2019/2020. Na této stránce se dovíte co nás pravděpodobně čeká a co nás nemine, na co se můžete těšit nebo naopak čeho se obávat. Pro naše pravidelná veřejná vystupování připravujeme:

Program vánočního koncertu dne 15.12.2019 (pořadí skladeb může být jiné):

 • J. Triebensee - Parthia in Dis, čtyřvětá skladba v nové úpravě s přidanými flétnami.
  Celkově bezproblémová věc, příjemná na hraní i na poslech. Pamětníkům pro osvěžení, ostatním k seznámení jsou zde krátké ukázky jednotlivých vět.
 • J. Tioka - Nokturna nebo Decet simplicius, abychom nezapomínali na autora (bývalého fagotisty brněnské filharmonie), který toho pro KDH hodně napsal a býval také pravidelným návštěvníkem našich koncertů.
  Ukázky Nokturen jsou na stránce <Nahrávky> na tomto webu a zde ukázka skladby Decet simplicius.
  Pro snadnější zvládnutí skladby je vhodné projít si nebo i přehrát svůj part společně se zvukovým snímkem partitury. Zkušenosti ukazují, že není ani tak důležitá bravurní nástrojová technika, jako spíš spolehlivá orientace ve skladbě.
 • L. van Beethoven - Rondino nebo jedna část Septuoru.
  Volba záleží jestli si některý hornista troufne na Rondino. Zájemci z řad hornistů hlaste se, máte možnost se předvést a zviditelnit. Celé Rondino je možné si poslechnout opět na stránce <Nahrávky> na tomto webu.
 • V. Novák - Zamilovaní, fragment ze Slovácké svity v podání tria 2cl-fg, pod názvem Tři zamilovaní, jako upoutávka k jarnímu koncertu.
 • A. Dvořák - Můj domov, předehra.
  Poměrně rozsáhlé a závažné dílo, v našem repertoáru významná novinka. Skladba technicky náročná není, až na pár drobností, které je záhodno si prověřit. Náročná je především svým rozsahem. Je to 356 taktů, ~10,5 minuty na jeden zátah, což pro představu reprezentuje 4-5 stránek nástrojového partu. Tady bych apeloval na odpovědnou domácí přípravu, aby se někteří z nás nestali při koncertu bezradnými bludičkami.
  Ukázka partitury a její zvukový snímek jsou <ZDE>. Nad kvalitou zvukového snímku nedumejte. Je to počítačový výblitek, který by šel jistě vylepšit, leč pracně. U notebooků je pro lepší poslech vhodné použít sluchátka nebo přídavné reproduktory. Pro tempovou orientaci a orientaci ve skladbě je zvukový snímek i tak myslím postačující.
  Kdo si chce poslechnout originál v podání ČF, řízené našim bývalým dirigentem Jakubem Hrůšou, je to možné zde: Můj domov. My bezesporu v těch rychlejších pasážích zvolíme tempo poněkud volnější.

Co budeme hrát 29.2.2020 na plese PřF MU v brněnském Semillase?
Jako obvykle to bude především příprava na jarní koncert:

 • Zahájíme pochodem Julia Fučíka: Sempre avanti!
 • Určitě si odzkoušíme některé části ze Slovácké svity V. Nováka: Mezi dětmi a Zamilovaní.
 • Taneční atmosféru nabudíme Pražskými valčíky A. Dvořáka. Ukázku této skladby, vč. možnosti stažení si nástrojových partů najdete zde.
 • Pokud by to časově nestačilo, tak přidáme nějakou taneční drobnost (polku, kvapík, mazurku).

Program jarního koncertu 17.5.2020 na brněnské hvězdárně:

 • J. Fučík - Sempre avanti!, pochod.
 • J. Družecký - Partita Es-dur, čtyřvětá skladba z období hudebního klasicismu.
 • A. Dvořák - Pražské valčíky, číslovaný plesový valčík.
 • J. Suk - Idylky, dvě drobnosti v pomalejším tempu.
 • V. Novák - Slovácká svita 4 části: V kostele, Mezi dětmi, Zamilovaní a V noci.
  Tady by se flétnistům hodila pikola. Ukázky čtyř uvažovaných částí jsou zde: <slovácká svita>. Nástrojové party ke stažení jsou k dispozici v odkaze pod ukázkami.
  Originál v podání Státní filharmonie Brno, řízenou Fr. Jílkem, je možno zhlédnout zde: Slovácká suita.

Kdo se ujme taktovky pro jednotlivá vystoupení, je zatím v jednání.
Navrhované programy nemusí být definitivní, mohou se podle situace v jednotlivostech změnit.

Registrovaní aktivní členové KDH-Brno mají možnost stahovat si nástrojové party ve formátu pdf pro domácí přípravu.


Aktuality:

 • Letos (2019) má KDH Brno malé jubileum 25 let aktivní činnosti. Věnujme tedy tomuto jubileu aspoň tichou vzpomínku a třeba zaposloucháním se do pořadu Oktáva na rádiu Proglas, který je zaměřen právě k tomuto výročí.
 • Naše flétnistka Lenka Zychová vstoupila 20.7.2019 do stavu manželského. Stalo se tak v krásném prostředí Rybničního Zámečku nedaleko Lednice. Vyslovila přání, abychom ji při svatebním obřadu zahráli jeji oblíbený Ameliin valčík. Noty neposlala, pouze internetový odkaz La valse d'Amelie. Jak jsme se s tímto zadáním poprali v triu 2cl-fg, můžete zhodnotit zde.
 • Při našem vystoupení na Národním festivalu neprofesionálních komorních a symfonických těles v Příboře 12.5.2019 byla pořadatelem pořízena zvuková nahrávka. Nahrávku jsme zařadili mezi naše živé nahrávky na stránce <Nahrávky> na tomto webu.